Toplotne črpalke za novogradnje
Današnje novogradnje so v primerjavi s tistimi izpred desetletij, energijsko bistveno varčnejše. Sodobni način gradnje in izbira energetsko učinkovitih gradbenih materialov zagotavljata energetsko varčno in ekološko gradnjo hiš. Glavni namen energetsko varčne hiše je doseganje čim manjših toplotnih izgub. Primera sodobne energijsko varčne gradnje sta tako nizko energijska in pasivna hiša. Nizko energijska hiša porabi na letnem nivoju od 15 kWh/m2 do 50 kWh/m2 energije za ogrevanje, k temu moramo prišteti še porabo energije za segrevanje sanitarne vode. Za tovrstne objekte so primerne nizko temperaturne toplotne črpalke, ki jih imenujemo tudi toplotne črpalke za nvogradnje.
Nizko temperaturni sistemu ogrevanja
Nizko temperaturno ogrevanje je ogrevanje objektov s povprečno temperaturo do 45 °C. Tako nizka ogrevalna temperatura, potrebuje za pokrivanje toplotnih izgub objekta, večjo ogrevalno površino. Za nizko temperaturno ogrevanje so primerni sistemi talnega, stenskega ali stropnega ogrevanja. Tovrstni sistemi imajo še dodatno prednost, saj jih lahko v poletnem času uporabimo tudi za hlajenje. V nizkotemperaturne sisteme vgrajujemo toplotne črpalke, trenutno najvarčnejši, udoben in ekološko prijazen vir ogrevanja/hlajenja.
Moč toplotne črpalke
Določanje moči toplotne črpalke je zelo pomembno iz dveh vidikov in sicer iz vidika stroškov in iz vidika pokrivanja toplotnih izgub zgradbe. Pri predimenzionirani toplotni črpalki se vam lahko zgodi, da boste imeli za ogrevanje ali hlajenje višje stroške kot bi jih imeli sicer. Pod dimenzionirana toplotna črpalka pa ne bo zagotavljala dovolj energije za pokrivanje toplotnih izgub objekta, oziroma bo prevečkrat koristili dodaten vir ogrevanja (elektro grelec), kar bo v končni fazi spet povzročilo višje stroške.
Strokovnjaki za projektiranje in montažo toplotnih črpalk imajo ustrezna orodja za izračun pravilne moči toplotne črpalke, zato je to najbolje, da določanje ustrezne moči raje prepustiti njim.
Lahko pa si sami naredite informativni izračun, če poznate preteklo porabo kuriva ali izračunate moč toplotne črpalke na podlagi toplotnih izgub objekta.
Izbor toplotnih črpalk za novogradnje
Toplotna črpalka Daikin Altherma 3 M (Monoblok: 9-11-14-16 kW)
Daikin Altherma 3 M je visokozmogljiva toplotna črpalka zrak-voda tipa monoblok, zasnovana...
Na izdelekToplotna črpalka Daikin Altherma 3 M (Monoblok: 4-6-8 kW)
Serija nizkotemperaturnih toplotnih črpalk Daikin Altherma 3 M (Monoblok) vključuje modele z...
Na izdelekToplotna črpalka Daikin Altherma 3 M HT – stenska
Toplotna črpalka Daikin Altherma 3 H MT – stenska, zrak-voda je najkompaktnejša...
Na izdelekToplotna črpalka Daikin Altherma 3 M HT – integrirana
Toplotna črpalka Altherma 3 M HT rešitev za vaš obnovitveni projekt. S...
Na izdelekToplotna črpalka Daikin Altherma 3 H HT – stenska
Toplotna črpalka Daikin Altherma 3 H HT – stenska, zrak-voda je najkompaktnejša enota,...
Na izdelekToplotna črpalka Daikin Altherma 3 H HT – integrirana
Toplotna črpalka Altherma 3 H HT rešitev za vaš obnovitveni projekt. S...
Na izdelekZa investicijo v toplotno črpalko lahko pridobite nepovratna sredstva EKO sklada
Ogrevanje s toplotno črpalko spada med obnovljive vire, za katere država nudi nepovratna sredstva in ugodne kredite. Za vgradnjo toplotne črpalke za centralno ogrevanje prostorov je mogoče pridobiti nepovratna sredstva EKO sklada v višini do 50 % priznanih stroškov naložbe.