Kako lahko plinski kotli dosegajo 110 % izkoristek?
Trenutno lahko samo s kondenzacijsko tehniko dosežemo skoraj 100 % pretvorbo goriva v koristno energijo. Prednost kondenzacijskih kotlov je v tem, da za ogrevanje izkoristijo tudi toploto vodne pare, ki nastane ob gorenju. V energentih je različna vsebnost vode, v procesu gorenja se spreminja v paro. Pri povprečni stanovanjski hiši, s klasičnim ogrevalnim kotlom gre v obliki vodne pare skozi dimnik na leto približno 3000 litrov vode. Če bi želeli takšno količino segreti do uparjanja, bi potrebovali kar nekaj energije. Ravno to energijo lahko v obratnem procesu s kondenzacijo uporabimo kot koristno energijo za ogrevanje. Če izkoristimo energijo vodne pare, se zaradi dogovora proizvajalcev v preteklosti, ko to še ni bilo tehnično mogoče, povzpnemo čez magični 100 % izkoristek energije.
Kako pri plinskih kondenzacijskih kotlih dosežemo maksimalen izkoristek?
V primeru, da smo se odločili za plin kot vir ogrevanja, priporočamo kondenzacijski kotel kot prvo izbiro. To velja še posebej v primeru, ko smo izbrali talno, stensko ali kombinirano ogrevanje. Če želimo doseči maksimalne izkoristke, je namreč pomembno, da vodo v ogrevalnem sistemu segrevamo na čim nižjo temperaturo, ki še pokrije toplotne izgube objekta in zagotavlja želeno temperaturo prostora. Če ima voda v sistemu (npr. talnem ogrevanju) manj kot 40 ˚C, smo lahko prepričani, da se v kotlu dimni plini ohladijo do te mere, da vodna para uspešno kondenzira. Izkoristki plinskega kotla sežejo do 110 %, oljni kondenzacijski kotel pa zaradi manjše vsebnosti vlage v olju, dosega nekaj odstotkov manj.
Za katere objekte so plinski kondenzacijski kotli odlična rešitev in v kakšnih ne bodo dosegali optimalnih rezultatov?
Pri obnovi obstoječega objekta je potreben premislek. Predvsem odsvetujemo vgradnjo kondenzacijskega kotla v objekte, ki nimajo dobro izolirane, fasade ter kakovostnih oken in imajo zaradi tega velike temperaturne izgube. Ogrevanje takega objekta bo zahtevalo višjo vhodno temperaturo ogrevalne vode, kot je optimalnih 40 ˚C, kar se bo najbolj izrazito pokazalo ravno v obdobjih nizkih temperatur. Kondenzacijski kotel bo sicer zagotavljal dovolj toplote, ki jo tak sistem zahteva, vendar ne bo deloval z maksimalnimi izkoristki. Izjema so objekti, ki imajo dobro toplotno izolacijo in nekoliko predimenzionirane radiatorje. V tem primeru lahko zaradi velikosti grelnih teles (radiatorjev) objekt vseeno dogrevamo z nižjimi temperaturami in s tem ne izgubljamo prednost,
ki jih daje kondenzacijska tehnika.