Kaj pomenijo podatki, ki jih navajajo proizvajalci toplotnih črpalk in kako jih primerjati?
COP – grelno število
Po definiciji grelno število COP (Coefficient of Performance ) predstavlja razmerje med porabljeno električno energijo za delovanje toplotne črpalke in pridobljeno toplotno energijo. COP – 5 pomeni, da za 1 kWh porabljene električne energije za delovanje toplotne črpalke dobimo 5 kWh toplotne energije.
Za pravilno oceno COP in primerjavo med različnimi proizvajalci toplotnih črpalk, moramo imeti podana najmanj še dva bistvena podatka in sicer, pri kateri zunanji temperaturi in pri kateri temperaturi izhodne vode proizvajalec podatke navaja.
Primerjamo dve toplotni črpalki zrak/voda
Legenda:
- A7 – temperatura zraka je 7 °C
- W35 – temperatura izhodne vode je 35 °C
- Toplotna črpalka 1 ima COP 4,2 ( A10/ W35 )
- Toplotna črpalka 2 ima COP 3,9 ( A2/ W35 )
Na prvi pogled je toplotna črpalka 1 bolj učinkovita od toplotne črpalke 2. pa je res? Prva črpalka dosega COP 4,2 pri temperaturi zraka 10 °C in temperaturi ogrevalne vode 35 °C. Druga toplotna črpalka pa dosega COP 3,9 pri temperaturi zraka 2 °C in temperaturi ogrevalne vode 35 °C . Čeprav ima druga črpalka manjši COP, ga dosega pri nižjih temperaturah, kar na letnem nivoju pomeni boljši izkoristek.
Pri branju podatkov je pomembno, da vemo po katerem standardu je bil podatek COP izračunan. Pri toplotnih črpalkah zrak/voda proizvajalci navajajo podatke po starem standardu EN 255/3 in po novem EN 14511. Če beremo podatke o COP pri isti toplotni črpalki, so podatki izračunani po novem standardu občutno nižji.
Če povzamemo, COP je podatek, ki nam pove kako je toplotna črpalka učinkovita pri točno določenih laboratorijskih pogojih. Če želimo za uporabnika bolj koristne podatke, pa je potrebno toplotne črpalke primerjat glede na letni faktor učinkovitost.
SCOP – sezonsko grelno število
Grelno število je razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno energijo, ki jo toplotna črpalka proizvede v obdobju enega leta.
SPF – letni faktor učinkovitosti
Letni faktor učinkovitosti (Seasonal Performance Factor) je podatek o tem, kako je toplotna črpalka učinkovita v obdobju enega leta. SPF je razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno energijo, ki jo toplotna črpalka proizvede v obdobju enega leta, z odšteto porabljeno energijo za delovanje sistema. Pri izračunu letnega faktorja učinkovitosti moramo upoštevati porabljeno energijo za ogrevanje prostorov, pripravo tople sanitarne vode, delovanje obtočne črpalke za ogrevanje, pomožno ogrevanje z električnim grelcem in energijo porabljeno za odtajanje zunanje enote.
Na SPF letni faktor učinkovitosti vplivajo:
- Lokacija objekta,
- Ogrevalna površina,
- Pravilno dimenzionirana toplotna črpalka
- Izolacija objekta,
- Način ogrevanja,
- Povprečna temperatura prostorov,
- Poraba sanitarne vode,
- Temperatura sanitarne vode.
Proizvajalci navajajo podatke o letnem faktorju učinkovitosti, ki temelji na splošnih podatkih. Za bolj točen podatek je smiselno pred nakupom toplotne črpalke pridobiti podatke o faktorju učinkovitosti v praksi na slovenskih tleh, v objektih, podobnih investitorjevemu.